I love Lithuania .. Hmm, but where is it?

Autor: Viktória Fričová | 7.10.2013 o 23:43 | (upravené 8.10.2013 o 0:24) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  720x

Jedna zo sestier pobaltských, ležiaca medzi Bieloruskom a čarovným pobrežím Baltského mora s počtom obyvateľov o 2 milióny menším ako Slovensko (približne 3,5 mil.). Na to všetko Litovčania pôsobia ako poriadni národovci. Zdanie môže klamať, pretože v tomto názore som sa utvrdila po tom, ako som bola pred pár týždňami svedkom súdržnosti celého Vilniusu na podporu ich národného basketbalového tímu počas Eurobasketu. Alebo že by za tým stála žena, pani prezidentka Grybauskaité, ktorá sa teší veľkej obľube?

Na pobreží Baltického mora v Nide :)Na pobreží Baltického mora v Nide :)

Lietadlom je to drahé

Dvadsaťdvahodinová cesta autobusom z Bratislavy priamo do Vilniusu nemenovanou spoločnosťou, ktorú silne neodporúčam. Za veľa peňazí nieže málo muziky, ale aj doplácanie za batožinu. Takto sa v nedeľu začal môj pobyt. 2. septembra ráno ma na stanici čakala mentorka. Pre nezainteresovaných v skratke vysvetlím. Vo viac ako 30 krajinách Európy pôsobí organizácia ESN (Erasmus Student Network), ktorej cieľom je podporovať a rozvíjať študentské mobility. Okrem iného, náplňou práce mladých dobrovoľníkov je organizovanie aktivít, výletov a možností využitia voľného času pre „erazmákov“ (sociálny erasmus, vyučovanie jazykov). Nuž a zahraničný študent má možnosť požiadať o mentora spomedzi členov ESN. Mentor je nápomocný ešte pred príchodom do krajiny, čo určite ocenia tí, ktorí ešte nikdy neboli za hranicami domova.

 

Welcome to Lithuania

Od pondelka začal tzv. orientačný týždeň, počas ktorého máte možnosť navzájom sa pozoznamovať, polámať ľady, prejsť si mesto. Čo ja osobne považujem za najväčšie plus bol kurz litovčiny. Za dva týždne z vás nikto neurobí „nejtif spíkera“, ale ten pocit blaženosti, keď si viete objednať cepeliny alebo kvas za to stojí. A ak už nič iné, „Aš nesuprantu lietuviškai“ ľudia pochopia a prepnú na ruštinu.

 

Tu sa dostávam k jazykovej spôsobilosti Litovčanov. Vo Vilniuse, ako v takmer každom hlavnom meste (Bratislava je iná kapitola - po všetkých stránkach), by ste nemali problém. Mladí ľudia hovoriaci po anglicky sú samozrejmosťou. Staršie panie v Kioskoch sa snažia, poväčšine rozumejú. V prípade, že nejakým zázrakom hovoríte po rusky, máte vyhraté. Od začiatku ma strašili s tým, že sa radšej nemám chváliť svojou (chabou) znalosťou ruského jazyka. Litovčania ich (pochopiteľne?) neznášajú. Asi som mala doteraz šťastie, ale daný mýtus nemôžem potvrdiť. Základne frázy ruštiny používam takmer denne (aby sa mi opäť v obchode nestalo, že namiesto mlieka kúpim kefír) a ľudia sú radi, že si môžeme navzájom porozumieť.

 

Netreba sa ostýchať, zábrany nech idú bokom

Čo sa týka zahraničných študentov, ich úroveň angličtiny sa navzájom diametrálne odlišuje. Z doterajších pozorovaní môžem tvrdiť, že Nemci skórujú. Na moje prekvapenie, východná Európa a Ázia je na tom tiež veľmi dobre a uvedomuje si dôležitosť svetového jazyka. Hoci do diskusie o kvantovej fyzike alebo mikrobiológií by som sa veľmi rada zapojila, so svojou angličtinou by som neprispela. Popravde ani s vedomosťami, čo sa daných odborov týka. Inak však problém nemám. Niežeby moja angličtina bola tip-top, na škole vás hovoriť nenaučia. Ja som však názoru, že každý kto sa jazyku aspoň trochu venoval, rozprávať vie. Potrebné je prestať rozmýšľať, či je dané slovíčko správne, či sa na mne nebudú ostatní smiať a či vetu dopoviem dokonca. Ak sa aj zasmejú, zasmejte sa tiež a ideme ďalej. Ja sa tiež smejem na španieloch, ktorí akoby prerobili Štúrovo pravidlo na „čítaj ako píšeš“.

Tu mi prichádza na um krásny moment z minulého týždňa. Po tom ako z každej strany počúvate, že váš prízvuk je čisto východoeurópsky (slovenčinu milujem, ale mojím najnovším cieľom je zbaviť sa ho), sa vás Číňanka opýta, či ste boli v zahraničí dlhšiu dobu, lebo zniete ako Američanka. Tak to je viac ako balzam (nemyslím lotyšský likér) na dušu.


Ja asi nebudem typický erazmák, prišla som sem študovať

Stereotyp tvrdí, že štúdium určite nie je naša priorita No.1. Ak si však udržíte balans, nebudete sa sktriktne vyhýbať párty a zároveň si potykáte s knižnicou, môžete vyťažiť zo zahraničnej skúsenosti maximum. Aspoň ja dúfam, že okrem nezabudnuteľných zážitkov si so sebou odnesiem aj prínos do môjho vedomostného portfólia a zužitkujem ho v budúcnosti na trhu práce. Mám rada svoje ružové okuliare a život je s nimi prijateľnejší, preto mi prosím neberte ideály.

 

Systém štúdia ma milo prekvapil. Známkovanie je vtipné, 10 bodov je najviac a so štyrmi ste už neprešli. Každé dva týždne máme okrem prednášok interaktívne semináre. Prezentácie, projekty, domáce úlohy sú tu na dennej báze, pre Litovčanov je to vraj bežné už od strednej školy. Zato nejeden Nemec, či Francúz zvyknutí na úplne odlišný systém (cez semester chill a na záver náročná skúška) v tom nenašli to svoje. Ja osobne v škole hrou vidím prínos do praxe v podobe rozvíjania kreativity, samostatnej práce, spolupráce, zodpovednosti. Veľa ľudí so mnou nemusí súhlasiť, patrím totiž medzi tých, ktorí chodia do školy radi.

 

Ak náhodou rozmýšľate o zahraničí, netreba dlho čakať. Som veľmi rada, že som sem išla už v treťom semestri a mám možnosť naučiť sa veľa nového a doteraz nepoznaného. Mnoho študentov z vyšších ročníkov však navštevuje tie isté predmety ako ja (myslím, že ponuka kurzov v angličtine je obmedzená na väčšine škôl). Nič nové sa tu nenaučia, preto sú pre nich hodiny nudné a nezáživné. Odporúčam teda vycestovať čo najskôr a ak sa vám medzinárodné prostredie zapáči, máte o to viac času a rokov vyhľadať ďalší spôsob úniku zo Slovenska. Domovina moja milovaná. Vždy a všade sa prezentujem ako hrdá Slovenka. Ak máte nejaké tipy ako a čím prezentovať našu krajinku ako miesto hodné zmienky a návštevy, budem vďačná. Občas mi už dochádzajú nápady a hlavne trpezlivosť. Slovenia? Czechoslovakia? Hell NO! 

 

Ak sú tu aj nejaké nedostatky, ktorých si nie som vedomá, jednoznačne ich vykompenzuje moderná knižnica, ktorú postavili v blízkosti našej školy. Knihy o marketingu a reklame, ktoré by som na Slovensku darmo hľadala. Súkromné boxy a fotelky pre pohodlné študovanie sú k dispozícii 24/7. No čo viac dodať, pre mňa raj na zemi.

 

Nabudúce o internátoch (vysvetlite prosím Nemcom, že stále sú lepšie ako v Mlynskej), „ruských sekuriťákoch“, prekrásnom študentskom živote, okolitej krajine s najvyšším bodom 293,8 m a ľuďoch, ktorých tak milujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?