Pýtam sa, v ktorom storočí žijeme.

Autor: Viktória Fričová | 15.10.2013 o 9:26 | (upravené 15.10.2013 o 10:09) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  753x

Keďže moje názory, resp. postoje môžu byť v rozpore s tými vašimi, rada by som priblížila pojem „party“ a ospravedlnila dôvod jeho častého výskytu. Všetci vieme aké historky a mýty kolujú medzi „dospelákmi“ o študentoch a ich hýrivom živote. Tí čo boli na vysokej vedia, a tí čo nemali tú možnosť, sa taktiež ako mladí zabávali. Pod pojmom párty, ktorý v angličtine spĺňa svoj účel, len u nás sa ešte úplne neujal, rozumiem hocijakú formu zábavy, hry, veselice, oslavy – nie nevyhnutne sprevádzanú požívaním alkoholu. :)

Vychovaná bratislavskými internátmi, na ktoré úprimne neraz s láskou spomínam, som prišla do svojho nového domova s minimálnymi očakávaniami. Niežeby činitele ako východná Európa a pokročilá konzumácia alkoholu mali vplyv na moje vnímanie úrovne služieb v Litve, jednoducho ma už nič nemohlo prekvapiť. Je pravda, že môj pobyt doposiaľ neochutil žiaden škandál. To čo však počujem od spolubývajúcich a o čom už dokonca kolujú miestne vtipy, nie sú obyčajné legendy.

Pani z administratívy známa pod menom Danute buď trpí xenofóbiou, alebo má veľmi tvrdú posteľ. Jej endorfíny lietajú ako blázon. Demonštrujem na príklade – väčšina študentov musí za ubytovanie platiť každý mesiac prevodom v banke (čo vôbec nie je príjemné), na niektorých sa občas usmeje (šťastie) a môžu jej 200 litasov dať na mieste. 3x klop, banku som ešte nenavštívila.

A to ešte len začíname. Za prvé dva týždne zmizli dva foťáky, laptop, telefón. O pár dní na dverách pribudol oznam, že administrátor nie je za krádeže zodpovedný. Pravdepodobne práve tie dva týždne boli kľúčové, zmizli tiež dve mikrovlnky. A pribudol ďalší oznam, že prosia páchateľa o vrátenie odcudzeného. Zariadenie na platenie internetu a mobilu taktiež nepracuje stopercentne, ale žiadny problém - administrátor zaň nie je zodpovedný.

Keď po pár dňoch odpratali stoličky a stôl z hlavnej haly, brali sme to ako varovanie. Ten kto sa zúčastní, alebo nedajbože zorganizuje párty, nedostane depozit naspäť. Keď však jedného večera (okolo jedenástej) prišla polícia, študenti zvážneli. Sekuriťáci si od toho momentu na náš dorm posvietili, nuž ale doteraz nezhasli. LED svetlá, ktoré používajú začínajú trochu vytáčať.

Pýtam sa, v ktorom storočí a režime žijeme, keď si security guy dovolí vojsť do izby bez zaklopania nie s práve najpríjemnejším pohľadom a hojnou zásobou ruských pejoratív. Keď naposledy vytiahol z vrecka telefón (bola som na návšteve u Francúzov) a odfotil nočný stolík so štyrmi fľašami piva, nedalo mi to a ozvala som sa. S mojou lámanou ruštinou a Francúzom po boku, ktorý nechápavo nechápal situácia vyznela komicky. Len ten sekuriťák nie a nie sa usmiať. „Čo je toto nočný bar, či miesto kde kultivovaní ľudia žijú?“ Moja obrana chalanov, že je to proti ich právam nebola akceptovaná a v momente, keď padlo slovo polícia boli fľaše odpratané a vsjo bylo v parjadke.

Zopár študentov také šťastie nemalo a za údajné ranné popíjanie v kuchyni sa museli do druhého dňa vysťahovať. Žiadne napomenutie či pokutu nečakajte, mali čítať zmluvu. Áno, myslím to vážne, mali si ju dôkladne prečítať. Bohužiaľ sa v nej nachádzajú body, ktoré administratíve ukladajú rôzne práva a nám nespočetne povinností. Áno, z tohto pohľadu je to čo píšem absolútne irelevantné. Žijem tu, zmluvu som podpísala tak sa musím podrobiť. Hoci si stále myslím, že ich pravidlá sú prehnané, vyostrené a trochu akoby vyňaté z pravidiel dievčenského (katolíckeho) stredoškolského internátu, akceptujem ich. Toť len moje pobúrenie.

Čerešničkou ich príbehu je osem hodín, ktoré strávili na polícii ako najväčší kriminálnici.

 

Aby som len neobviňovala, ale vniesla aj trochu pozitíva, je tu jeden naozaj svetlý moment. Na druhé poschodie (vedeli ste, že používajú ten istý systém počítania poschodí ako Rusi?) dali ďalšiu práčku (pozor, druhú! pre cca 800 ľudí).

Čoraz častejšie sa na internete objavujú negatívne komenty a sťažnosti zo strany našich študentov na adresy slovenských internátov. Aj ja by prijala trochu investície zo strany štátu na ich reparáciu. Samozrejme so všetkou skromnosťou neočakávame zvýšenie štandardu na ten nemecký (zdieľanie bytu/garzónky s tým, že každý má vlastnú izbu). Zatesnenie okien, spojazdnenie platiničiek v kuchyni a spoločných spŕch sú podľa mňa požiadavky viac-menej reálne i s minimom finančných nákladov. Opravte ma ak sa mýlim, keď už len základná dávka v hmotnej núdzi sa môže zvýšit nanajvýš o 1 euro.

Vy máte slobodu aktivít a relatívne milých ujov na vrátnici, my zas plne funkčné kuchyne. A všetci sú spokojní. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?