Poľsko za šesť dní

Autor: Viktória Fričová | 4.11.2013 o 1:05 | (upravené 4.11.2013 o 13:38) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  537x

Zájsť si na pár dní do 34. najľudnatejšej krajiny na svete asi nebude pre mnohých z vás výnimočným okamihom. Či už sú dôvodom poľské trhy, Osvienčim, nižšie ceny, alebo jednoducho dostupnosť vďaka hraniciam, nejeden Slovák mal možnosť okúsiť krásy poľskej zeme. Že je vek vstupu do zväzku manželského u Poliakov najmladší spomedzi krajín EU sa z návštevy (pravdepodobne ani z dlhšieho pobytu) nedozviete. Stačí však zopár dní a Poľsko vám srdečne odkryje svoje esá.

Varšava v hmleVaršava v hmle

V utorok v noci sa začalo nemalé dobrodružstvo so štyrmi hlavnými aktérmi. Partia bola silne medzinárodná, jedna Slovenska, Francúz (eF), dvaja Kanaďania (Ká) (i keď dievča by sa pravdepodobne bolo označilo z Quebecu). Z Vilniusu do Varšavy je to na skok, a tak už o šiestej ráno nás vítal dworzec autobusowy.

Keďže sme stále chudobní študenti, na prvú noc sme využili svetoznámy couchsurfing. A mali sme šťastie. Verím, že nechať prenocovať štyroch cestovateľov nie je najjednoduchšie. Mladý Piotr nám s radosťou ponúkol nocľah v jeho byte, robil nám spoločnosť a ráno nás odprevadil k metru. Ďalšie vandalstvo – bez lístku sme preskočili turnikety, hihi. Jediným mínusom bolo, že chalan bol voľný až od deviatej večer a tak sme 15 hodín. Jeden celý dlhý deň, ktorý stačí nielen na spoznanie hlavného mesta, ale zároveň ľahko prinesie absolútnu únavu a opuchy na nohách (lekcia č.1 – na podobné výlety si už neberiem novo kúpené zimné topánky).

Prvý kontakt s obyvateľstvom nemožno nazvať najmilším, pani na informáciách nebola v nálade komunikovať. Ospravedlňuje ju jazyková bariéra (nou ingliš!), avšak aspoň v hlavnom meste by ste očakávali znalosť základných fráz. Prišiel čas na moju ruštinu a hoci výraz na tvári panej zostal naďalej pochmúrny dostali sme odpoveď. A nie hocijakú. Pani mesto nepozná, nevie kde je centrum, nájdite dom kultúry, tam sú pravé informácie. Lekcia č.2 – na informáciách výlučne nezamestnávajú domácich, ale hostí.

Na sedem hodín ráno bolo vonku celkom šero a tak som si uvedomila, že už som predsa len bližšie k domovu, t.j. čas sa posúva o hodinu späť. Opäť bolo krásnych 6 am.

Do obeda sme mali obehané celé staré mesto, zoo, park, industriálnu časť za riekou, ale že by sme z obhliadky skutočne niečo mali nemôžem tvrdiť. V meste totiž pevnou rukou vládla hmla, vrcholy najvyšších budov sme zazreli okolo tretej poobede. V útulnej kaviarničke ma prekvapili ceny, Poľsko sa zatiaľ nezdalo byť najlacnejšou krajinou. Mali príliš pohodlné gauče, všetkým sa nám podarilo zaspať. Človek by neveril ako vás 15 minútové zdriemnutie nakopne do nového dňa. Presne toto milujem na ľuďoch zo západu - nie sú im cudzie kadejaké vylomeniny, ktoré by si nejeden Slovák nedovolil, bože chráň, čo si ostatní pomyslia.

Jednoznačne najhlbší dojem na mne zanechalo Múzeum varšavského povstania, ktorého interaktívne spracovanie hodnotím na 10/10. Na ceste do meste som si pri zhovorčivom taxikárovi uvedomila svoju obrovskú výhodu. S Poliakmi sa dorozumiem slovensky! Počas nasledujúcich dní nám táto skutočnosť neraz pomohla. Lekcia č.3 – aj keď budú Poliaci tvrdiť, že oni po slovensky nevedia, jednoducho na nich začnite rozprávať a oni sa chytiaJ

Mesto vás samo o sebe príliš neočarí, chýba akási svojská atmosféra. Na to však, že viac ako 80% Varšavy bolo zničenej počas druhej svetovej, je obdivuhodné čo sa im podarilo zrenovovať a nanovo postaviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?