Poľsko za šesť dní 2.0

Autor: Viktória Fričová | 4.11.2013 o 2:06 | (upravené 4.11.2013 o 2:13) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  501x

Asi po trojhodinovom spánku (aspoň tie párty vo Varšave stoja za to!) sme sa vydali polskimbusom smerom k Baltskému pobrežiu do druhého najväčšieho mesta, ktorého napadnutie bolo podnetom na konflikt medzi Nemeckom a Poľskom. Gdansk zdieľa osud svojej sestry Varšavy, 90% mesta bolo zničeného vo vojne. Tu už však hovoríme o majestátnom reštaurovaní.

práve tieto budovy milujem :)práve tieto budovy milujem :)

Naše obľúbené miesto – infopoint na autobusovej stanici nás opäť nesklamal a tento raz nás pani doslova ignorovala. Výnimka však v tomto prípade nepotvrdzuje pravidlo a skutočne drvivá väčšina Poliakov sú úžasní, milí ľudia ochotní pomôcť aj vo veciach im neznámym. Započula nás postaršia pani, ktorá ma schmatla za ruku a už aj sme utekali cez celú stanicu s tým, že je z Krakowa, veľmi to tu nepozná, ale žiadny problém, zistíme. Prihovorila sa mladým ľuďom, či by nám neukázali cestu do centra a ani sme sa nestihli otočiť, už sme mali kúpené štyri lístky na električku. Tak reku dziękuję bardzo.

 

Viva la známosti, čo znamená, že sme mali nocľah (opäť) zadarmo. Tento raz to bol úžasný bytisko kamaráta zo Španielska, ktorý je tam na Erasme. Z tristo zahraničných študentov je 200 španielov! Tak si viete predstaviť jeho „nadšenie“.

 

Gdansk som si zamilovala okamžite. Dokonca aj časť nového mesta mala niečo do seba. Možno to robil obchodný dom, ktorého názov Manhattan nám vyčaril úsmev na tvári a Ká sčasti pripomenul domov, alebo práve tie dôverne známe činžiaky a obchodíky dotvárajúce socialistický look prenášajúci ma v mieste a čase do svojho domova. Milovaná Bratislava J

 

Ak sa vydáte na potulky po Poľsku, v žiadnom prípade! je absolútne neodpustiteľné! vynechať Gdansk zo zoznamu čo „musíte vidieť“. Jednoznačne odporúčam navštíviť toto magické mesto plné budov a uličiek, v ktorých vládne život a majú práve ten wow šmrnc, ktorý vás odpúta od reality. Moja krivka šťastia stúpala priamo úmerne s každou chvíľou strávenou v mojom novom obľúbenom meste. Pitoreskné domy sťaby Amsterdam, prechádzka popri prístave a ocitli ste sa na Balkáne. Naše nanajvýš pozitívne dojmy nenarušil ani viac ako trochu psycho týpek, ktorý nás zastavil v jantárovej ulici a s nožíkom v ruke popýtal o cigaretu! Tento pokus o rozvrátenie našej idylky v nasledujúci okamih napravil ujo na recepcii vo veži, ktorý nás pustil po otváracích hodinách na top. Pohľad, ktorý naše oči zazreli si vyžiadal aspoň 15 minút povinného ticha a obdivu.  

 

Ako alternatívu kombinácie lacného najedenia sa a vyskúšania typického tradičného jedla nám bola odporučená jedáleň v centre. Nikdy som nebola viac vďačná za lahodné pochúťky ako placky, pirohy či harule plnené mäsom. No a na večeru nás čakala italian pasta a tiramisu. To, že moja mamča robí lepšie som si nechala pre seba.

 

Ďalšie plány cestovania po Poľsku nám trochu vyšli cez rozpočet (ani nie tak finančný ako organizačný) a tak sme v Gdansku ostali ešte aj na druhý deň. Všetko sa vyvíjalo perfektne až do momentu, keď sme na druhý deň ráno chceli opustiť byt. Cudzí byt v Gdansku, v ktorom sme ostali sami. Bez kľúčov. Začalo sa polhodinové polemizovanie, že predsa len býva tu môj známy, určite sa nepatrí odísť bez zamknutia, na druhej strane, ale no, veď sú to Španieli a Taliani a včera vraveli, že často krát ho nechávajú otvorený. Nepodarilo sa nám s nikým spojiť a tak sme premohli naše morálne zásady, poskrývali sme notebooky a jednoducho sme odišli. Príhoda mala šťastný koniec a o to viac zábavy bolo, keď mi známy volá, kde má notebook?! Choď do svojej izby, skrinka naľavo, v spodnom šuplíku, hihi.

 

Tento raz bez zbytočných lekcií. Odchádzam však s predsavzatím, že sa sem ešte vrátim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?