Poľsko za šesť dní 3.0 (Práca oslobodzuje)

Autor: Viktória Fričová | 4.11.2013 o 9:22 | (upravené 4.11.2013 o 9:40) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  429x

Sobota sa niesla v melancholickom duchu. Ďalšia zastávka bol Osvienčim. Podľa mňa povinná jazda pre každého. Koľko ľudí, toľko názorov – počula som, že to nestojí za nič, očakávali viac. Druhým zas behal mráz po chrbte. Veľmi záleží od toho, ako sa do danej situácie a prostredia vžijete. Všetci vieme čo sa zverstvá sa odohrávali v barákoch a komorách. Viac ako milión obetí je nepredstaviteľné číslo za pár rokov vojny.

posledná zastávka Krakov :)posledná zastávka Krakov :)

V miestnosti s kuframi som si na jednom z nich všimla meno František Veselý, Brno. Vonku som sa prihovorila Čechom a vravím, že ako Slovenku, ich sestru ma to predsa len viac zasiahlo. A baba v tom, že čo má ona povedať, jej priezvisko je Veselá.

 

Ako sme tak prechádzali celým táborom, niečo ma naozaj začínalo iritovať. Nabudúce návštevníkom tie fotoaparáty rozbijem! Okey, jedna dve fotky, ale fotiť každú jednu izbu/posteľ/vitrínu/strom/stenu?! Aký to má účel? Čo tak preukázať trochu pokory a súcitu.

 

Z Brezinky do Osvienčimu je to trochu diaľka a tak sme sa pýtali šoférov autobusov pre zájazdy, či by nás tam nehodili. Natrafili sme na veselého pána z Nórska, vedúceho zájazdu mladých stredoškolákov z organizácie za ľudské práva. Slušne sme sa pred všetkými predstavili a pán deckám povedal, že toto je výborný príklad pre ich neformálne vzdelávanie. Vraj nás zviezli, pretože každý má právo na odvoz.

 

Taktiež som videla niekoľko autobusov zo Slovenska. Zakecala som sa so staršími pánmi, myslím zo Žiliny. Vravím, študujem vo Vilniuse. Aha, to je na Ukrajine? Nie, v Litve predsa. Jáj, jasné Rusko. Na daný deň mi to ako kúsok domova bohato stačilo. J

 

 

Posledná zastávka bol všetkými obľúbený Krakov. Nesklamal – námestie a.k.a. Rynek Glowny, staré mesto, katedrála a zámok sú nádherné v každom počasí (dostalo sa mi možnosti návštevy minulý december). Chápem, prečo a čím každého očarí, u mňa však prvé miesto obsadzuje Gdansk s dosť veľkým náskokom.

Kráčame si parkom, míňame pomník s očividne dobre pestovanou trávou okolo, keď tu zrazu Ká sa k nemu rozbehne. Vravím hej, na trávu nemôžeš stúpať. Jeho výraz prekvapenia ešte viac prekvapil mňa a druhá baba na to, že ešte si si nezvykol, že v Európe spĺňa tráva funkciu dekorácie? S eF sa na seba pozrieme, že veď my sa chápeme a začne sa kolobeh vysvetľovania ako to vlastne je. Nie je tráva ako tráva. Či slúži ako okrasa, alebo miesto na detské hry alebo piknik je predsa zrejmé na prvý pohľad. Ach títo zaoceánski...

 

Otrávený neustálym platením za verejné toalety, nedostupnou zaheslovanou wifi  a nechápavými pohľadmi čašníčok pri vypýtaní sa čistej vody z kohútika, sa mi Ká vystatuje, že tam u nich doma vždy mali a aj vždy budú mať tieto tri veci zadarmo. ?! Otrávená ostávam ja, avšak svojou rodnou zemou a dotváram si idylickú predstavu o raji na zemi.

Nie som až tak naivná, určite by sa v každej zemi našli nedostatky. Avšak fakt, že sú ľudia vo svojej krajine spokojní a neriešia banality o niečom svedčí.   

 

 

Príliš dlho sme čakali so zakúpením lístkov naspäť do Vilniusu až boli v nedeľu poobede všetky zarezervované. Ďalšia noc v hosteli, odchod v pondelok = zmeškaná prezentácia v škole a čas na návštevu Schindler’s factory.

 

Učiteľ ústretovo prijal výhovorku mojej neprítomnosti na hodine a nestratím žiadne body. Pôsobivé múzeum v bývalej Schindlerovej továrni hodnotím ešte pozitívnejšie ako varšavské. Približne 40 interaktívnych miestností, ktorých dôkladná obhliadka dá poriadne zabrať! Schindlerov Office, izba kde kráčate po štrku, autenticky zobrazené ghetto, podlaha polepená hákovými krížmi, zvuky výbuchov – múzeum vás nenechá nezaangažovaného.

 

Z Krakova si odnášam nezabudnuteľnú spomienku na chuť tých najlepších zapiekaniek. Mala som si vypýtať recept pre tú našu do Žiaru.

S pohodou na srdci a pocitom, že to jednoznačne stálo za to opúšťame Poľsko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?